Select your language

مصاحبه مهندس وكيلي با شبكه خبرگذاري علم و فناوري در مورد پروژه شاخص ملي دام

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمد وکیلی مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان، از پروژه شاخص ملی دام با نام "پارس" در کشور و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد خبر داد و گفت: با توجه به زیر ساخت علمی چندین ساله در حوزه دام این پروژه را بنا نهادیم و برآورد می کنیم، استفاده از اين شاخص در سال 1401 اجرايي شود که تحول عظیمي ایجاد خواهد کرد که نه تنها مانع خروج حجم زيادي ارز از کشور خواهد شد بلکه صدور خدمات و ارز آوری هم خواهیم داشت.

وکیلی در تشريح موضوع عنوان كرد: از زمانهاي قديم گاو بومی در ايران وجود داشته اما اولين سري گاوهايي كه از خارج از كشور وارد گرديدند متعلق به ارتش بود و از سال 1348 گاوهای غیر بومی ديگر مانند هلشتاين، جرسی، سمينتال از کشورهایی مانند امریکا و هلند وارد کشور شدند.

وی افزود:  گاوهای هلشتاين وارداتی، با توجه به اهميت بحث اطلاعات و آمار در كشورهاي صادر كننده، شناسنامه دار بودند و در واقع یک پایگاه اولیه داده همراه خود داشتند.

وکیلی با بیان این که در کشور ما هیچ آگاهی نسبت به این آمار وجود نداشت، گفت: با این حال این شناسنامه ها پایه آمار دام ایران شد، و در سالهاي بعدي، متخصصان ايراني، به توسعه و تكميل اين اطلاعات پرداختند. اما متاسفانه در مورد تحليل اطلاعات ثبت شده، در همان سال 1348 ماندیم و مطالبي كه بصورت تحليل به جامعه دامپروري كشور ارائه مي گردد داراي يكي از 3 نقص اصلي عدم جامعيت، عدم فراگيري و عدم كاربرد است.  

مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان، اظهار کرد: در سالهاي بعد که بزهای مورسیا به کشور وارد شد، هيچ الگوي مدوني براي اطلاعات دام سبك در ايران وجود نداشت. لذا در سال 1393ارزیابی اطلاعات و صفات دام سبک در ایران برای اولین بار پایه گذاری شد. اين پايه علم كه با كمك بخش تحقيق و توسعه بنياد مستضعفان پايه گذاري گرديده است با كمك هلدينگ ها (مانند آستان قدس رضوي / بنياد شهيد / بنياد بركت و ...  ) و يا شركتهاي بزرگ خصوصي ايران (كرمي نژاد كرمان / پاده گلستان و ... ) به تدريج تكميل و با كمك دانشگاههاي ايران به بخشهاي علمي مجهز گرديد.

وی با بیان این که گاو همراه خودش علم آمار گاوداری را آورد و الگویی شد برای جمع آوری اطلاعات دام سبک گفت: حالا  برای این اطلاعات پایه سمت و سویی تحت عنوان شاخص ملی در نظر گرفته ایم که با تحقق آن تحول بزرگی در کشور خواهیم داشت.  

 وکیلی با اشاره به این که البته در مورد شتر، شتر مرغ، اسب و دیگر حیوانات اهلی قابل بهره برداری ایران فقر اطلاعاتی شدیدی دارد، تصریح کرد: کشورهای پیشرفته ابتدا با شناسنامه شروع کردند اما در این مرحله نماندند بلکه شروع به صادر کردن خدمات مبتنی بر اطلاعات در كنار لوازم مصرفي لازم نمودند و از اين راه درآمد تحليل اطلاعات را نيز به درآمدهاي خود اضافه نمودند.

وی ادامه داد: خدمات کشورهای پیشرفته براساس اطلاعات است. اگر اين خدمت را شامل 3 مرحله، ثبت و ارسال اطلاعات و پردازش بر اساس مخزن دانش و ارسال نتيجه در نظر بگيريم، اطلاعات اوليه را در ايران توليد و ثبت مي نمايند، سپس (بخشي از آن ) به خدمت دهنده (کشورهای پیشرفته) ارسال مي گردد و در نهايت نتايج پردازشي، بر اساس ميانگين جامعه مخزن دانش اين شركتها، محاسبه و ارسال مي شود. نكته قابل نقد اين روش اينست كه اغلب پارامترهاي مورد استفاده در مخزن دانش اين كشورها با پارامترهاي مورد استفاده در ايران تفاوت دارد.  شاهد اين نقد هم تنوع آب و هوايي بالاي مناطق ايران، تفاوت كيفيت خوراك ورودي، تفاوت مديريت ايران، نوسانات اقتصادي و ديگر موضوعات است.

مدیر عامل شرکت تحلیلگر سپاهان افزود: مسئله دیگر این است كه مقايسه گاوها در كشور ما با ديگر كشورها نفسا غلط است و گاهی گاوهایی که از نظر متخصصان داخلي داراي ارزش بسیار بالایی بودند، پس از ارسال نمونه به خارج از كشور، نتیجه نمونه آنها منفی شده بود. همين مساله بسيار ساده نشان ميدهد كه ميزان اهميت  تولید دانش بومی به چه ميزان بالاست.

 

پردازش اطلاعات گاو با حداقل  6 ميليون دلار  خروج ارز (۳۴۰۰ تومان ) در سال 

این محقق گفت: در بخش دوم نقد هزينه را مي توان مورد بحث قرار داد به عنوان مثال زمانی که دلار 3400 تومان بود اين شركتها براي پردازش اطلاعات هر گاو 3500 تومان دريافت مي نمودند (حدود یک دلار). در گله هایی که این ارزيابي انجام می شد، کمتر از 1000 دام نبود، پايين ترين تخميني كه پرداخت سالانه يك دامداري براي دريافت خدمات بود ، 6000 دلار در سال بود. ما فرض ميكنيم فقط 1000 شركت در ايران، اين خدمات را دريافت مي كردند كه با يك حساب سر انگشتي، در پايين ترين حالت، به عدد 6 ميليون دلار در سال خواهيم رسيد. عددي كه در آن زمان هم، عدد كوچكي براي كشور نبود ولي در قبال آن اطلاعاتي را به ما ارائه مي نمودند كه خیلی هم اطلاعات قابل اطميناني نبود.

 

وی با بیان این که، در بخش سوم نقد مي توان به اين مطلب اشاره كرد كه حجم زیادی اطلاعات جمع آوری و دامدار هم به موقع هزینه را پرداخت کرده اما جواب تحليل اطلاعات ارسال شده هم با تاخیر همراه است، عنوان كرد: بايد دانش تحلیل اطلاعات در کشور پا بگیرد، هرچند انتظار نداریم از اول در سطح امریکا باشیم ولي شروع شدن مهم است.  شايد آنها روی اعشار کار می کنند و ما هنوز اول راه باشيم، اما مطمئن هستيم مي توانيم يك شاخص ملي طراحي و اجرا كنيم.

وی ادامه داد: بعنوان مثال ممکن است در مورد شاخصهايي همچون TPI دانش كافي در مورد اعداد و ضرائب چگونه محاسبه می شود، نداشته باشيم ولی می توانیم بعنوان یک پروژه تحقيقي در تمام دانشگاههاي کشور مطرح و از علاقمندان جوان بخواهيم روي آن تحقيق كنند و در نهايت محاسبه كنيم.

وکیلی افزود: ما در شرکت مدیران بر اساس موارد گفته شده تصمیم گرفتیم که با تشكيل و حمايت از جمع هاي علمي و عملي جوان و پرتوان كشور، اين هزينه را كاهش دهيم، كيفيت را بومي و بالاتر ببريم و گردش مالي را به سمت اين هسته هاي جوان جهت دهيم تا تحلیل های مورد نياز كشور را بجای خارج کشور، در داخل کشور انجام دهیم و وابستگي را كاهش دهيم.

 

شاخص ملی و ضرورت آن

این محقق بیان کرد: با اجراي اين طرح، در قدم اول، سالانه میلیونها دلار ارز از کشور خارج نمی گردد و خوشبختانه یا بدبختانه ما تحت تحریم شدید قرار گرفتیم و باعث شد تا مطرح كردن اين طرح مورد استقبال همگان قرار گيرد.

وی گفت: با این روند به تدریج دانش تحلیل دام کشور را پایه گذاری و قدرت خلق دانش را بدست خواهيم آورد.

وکیلی اظهار کرد: برآورد کردیم حدود 5 سال با تکنولوژِی فعلی از کشورهای پیشرفته در این خصوص عقب هستیم اما چون نیاز داخلی بسیار بالایی داریم و هم بچه های خیلی با استعدادی در ايران داریم، کافی است زمینه را برای آنها فراهم کنیم تا نهال هاي دانش مورد نياز كشور پا بگيرند.

وی تصریح کرد: شايد خيلي از منتقدان، به توان داخلي كشور اعتقادي نداشته باشند ولي براي مثال زدن در مورد توان صنعت داخلي ايران، بايد بگوييم، یکی از تجهیزاتی که براي جمع آوري اطلاعات استفاده مي گرديد و قبلا از کشور امریکا وارد می شد، چهار ماه پیش در تعامل با یک شرکت داخلی طراحی گرديد و در نمایشگاه تجهیزات دامی دو هفته قبل اصفهان عرضه شد.

مدیر عامل شرکت تحلیلگر سپاهان ادامه داد: دورنمای کار ما شاخص ملی دام است و از اینجا هم دنیای جدید ما شروع می شود. ما تصميم داريم به این شاخص برسیم و در حال تلاش هستيم كه براي كشور عزيزمان کارهای پایه را شروع و ادامه آن را به دستان پرتوان متخصصان ايراني بسپاريم.

وی گفت در همین راستا بررسی مقدمات مخزن دانش دامپروری کشور شروع شده است. تا پايه شاخص ملی دام ایجاد شود، در واقع ایجاد شاخص ملی دام، تولید تجهیزات لازم، ایجاد مخزن دانش، تربیت افراد متخصص و صدور خدمات دام از اهداف کلی این پروژه است.

 وی در خصوص این که آیا تمام زمینه های لازم برای اجرای این پروژه می تواند در کشور محقق شود، گفت: ما در کشورمان شرکتهایی مثل رویان، سینا، رازی و فارابی داریم که روی بحث ژنتیک فعالند، متخصصانی خبره ايي هم داریم که می توانند نتايج ژنتيكي را تحلیل کنند، و مطمئن هستيم هزینه يك تحليل ژنتيكي در داخل كشور بسیار کمتر از كشورهاي ديگر خواهد بود، شركتهاي بزرگ سخت افزاري و نرم افزاري داريم كه قدرت توليد هر محصولي را در زمينه هاي BI / AI / جمع آوري اطلاعات و غيره را دارند بنابراين مي توانيم با قاطعيت بگوييم كه تمامي زمينه هاي لازم را داريم.

مدیر عامل شرکت تحلیلگر سپاهان در پاسخ به این سوال که هدف گذاری تا تکمیل پروژه چه مدت طول خواهد كشيد، گفت: برآوردهایی انجام دادیم كه نشان مي دهد در پايان سال 1399 ما به اولين نتايج تحقيقات پروژه، در سال 1400 به ابزارهاي گوناگون مورد نياز و در سال 1401 به اولين نتايج حاصل از اجراي طرح خواهيم رسيد.

 وی در پایان گفت: شرکت مدیران از سال 1380 در زمینه تولید نرم افزارهای تخصصی حوزه دامپروری و کشاورزی فعالیت خود را شروع کرد و تا به حال موفق به طراحی و ارائه اولین نرم افزار جامع گاوداری کشور، اولین نرم افزار دامپروری کشور، اولین نرم افزار جامع پروار بندی( دام سبک – دام سنگین)، اولین سرور تحلیل اطلاعات دامپروری های کشور، اولین نرم افزار دام سبک کشور شده و هم اکنون سیمینارهای علمی در این خصوص را در دانشگاهها و موسسات تحقیقات علوم دامی کشور برگزار می کند.

 

https://b2n.ir/358472

 

 

شركت مديران تحليلگر سپاهان 
توليد كننده نرم افزار هاي تخصصي حوزه دامپروري و كشاورزي 

تلگرام : @Modiran8 ، @ModiranCo
اينستاگرام : @modiran_34401105
شماره تماس دفتر : 031-34401105 - 34401393
واتساپ : 09332987214

Contact Us

Phone Central Offic

+98  - 31 - 34401393
 +98  - 31 - 34401105

Direct contact

0913 - 102 - 6235