زبان خود را انتخاب کنید

مصاحبه ايسنا

کنترل نژاد دام‌ها به کمک نرم افزار

در ایران، تاریخچه دام سبک ثبت شده، اما اطلاعاتی از دام‌ها در اختیار نداریم.عدم ثبت اطلاعات تا سال 93 نیز ادامه داشته و اطلاعات دام‌های سبک به شکل محدود تنها در مراکز تحقیقات دام موجود است.
 
مدیرعامل شرکت تخصصی نرم افزاری "مدیران تحلیل گر سپاهان" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: فعالیت‌های این شرکت در زمینه تولید نرم افزار تخصصی دامداری‌ها از سال 1379 آغاز و در سال‌های بعد تحصصی‌ترین نرم افزارهای کشاورزی، گاو شیری و دام سبک تهیه و ارائه شده است.
 
محمد وکیلی افزود: نرم افزار ثبت اطلاعات دام سبک این شرکت ثبت انواع نژادها مانند نژادهای خالص ایرانی، نژادهای ترکیبی (ترکیب رومانوف و نژاد ایرانی) و یا نپاد خالص خارجی (مانند مورسیا) را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نرم افزار هم اکنون می‌تواند 63 نژاد گوسفند و57نژاد بز را به صورت تفکیک شده ثبت کند و کاربران با ثبت اطلاعات و آموزش هایی که دریافت می کنند، می‌توانند کنترل نژادی را به صورت ترکیبی و یا جداگانه انجام دهند. 
 
وی ادامه داد: به عنوان نمونه یک دامداری با داشتن دام‌های مختلف برای دامدار "یک ماتریس تصمیم گیری بزرگ (جدول چند معیاره تصمیم گیری)" ایجاد می کند تا متوجه سودآوری و برتری نژادها در دام‌های خود شود. طراحی نرم افزارها به شکلی است که کاربران بدون عملیات پیچیده محاسبات اطلاعات لازم را به دست می آورند.
 
مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گرسپاهان با اشاره به نیاز کشور به تولید نرم افزارهای کنترل دام ها، تصریح کرد: سرمایه گذاران دامداری را برای کسب سود ایجاد می کنند و برای کنترل شاخص‌های میزان سود آوری و تولید، غذای مصرفی دام‌ها یاعملکرد پرسنل باید از نرم افزارها استفاده کنند و نمونه آشنای آن نیز وجود بنزین، کنترل سرعت و حتی دمای هوای ماشین در یک مسافرت است .
 
وکیلی تصریح کرد: گاوهای شیری با ورود گاو نژاد هلشتاین در سال 1354 به ایران آغاز شد.علت آن نیز نیاز به تولید شیر بود و این نژاد بالاترین میزان تولید شیر را دارد، اما ضریب آب مصرفی (مصارف دامی و محیطی ) این نوع گاو بالا است. 
 
وی اضافه کرد: شاید بد نباشد که بدانید میزان مصرف یک گاو بسته به سن و حالت آن، بین چهار الی 80 لیتر در روز است و این میزان مصرف اگر در تیراژ 10 یا 100 هزار گاوهای موجود یک دامداری ضرب شود حجم بالای مصرف آب به دست می آید. اهمیت مسئله کم آبی سبب کنترل بیشترگاوداری ها شد و این مسئله آنقدر مهم است که گاوداری ها موظف به نصب سیستم تصفیه آب به دلیل پساب های زیست محیطی شدند. 
 
وی تصریح کرد: دام های سبک همیشه مهجور بودند و نیاز به صنعتی شدن آنها حس نمی شد. عدم ثبت اطلاعات دام سبک مربوط به سابقه ایرانیان در برخورد با دام سبک است. دام های سبک در ایران همیشه وجود داشته اند، اما زندگی آنها در مراتع خلاصه می شد. شرایط جدید مانند بروز خشکسالی، گران شدن نهاده ها و نیاز به سود آوری موجب صنعتی شدن نگهداری دام های سبک شد و از این پس روش های صنعتی نیز در این فعالیت نمایان شد.  
 
مدیر عامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان خاطر نشان کرد: گاوهای هلشتاین، از کشورهای خارجی مانند آمریکا وارد و همزمان با ورود آنها فرهنگ آنها نیز وارد ایران شد. یکی ازبخش های این فرهنگ اندازه گیری و کنترل مداوم پارامترهای مختلف گاوهای هلشتاین بود که در ایران نیز اطلاعات گاوهای هلشتاین در دامداری های صنعتی از سال 1370 به بعد ثبت شدند.
 
وکیلی افزود: در ارتباط با دام سبک، همیشه طول اطلاعات وجود داشته است، اما قطر اطلاعات ثبت نشده است. یعنی ما تاریخچه دام سبک را در ایران داریم، اما اطلاعاتی از دام ها نداریم.عدم ثبت اطلاعات تا سال 93 نیزادامه داشته و اطلاعات دام های سبک به شکل محدود تنها در مراکز تحقیقات دام موجود بود.
 
وی درارتباط با تفاوت نرم افزارهای این شرکت با نمونه های مشابه خارجی و داخلی، اظهار کرد: کشورهایی که در زمینه دام سبک پیشرفته هستند، به جمع آوری و نیز صحت اطلاعات دام های سبک اهمیت می دهند. این نرم افزار مشابه خارجی دارد، اما سعی کردیم با نمونه های خارجی متفاوت باشد. برای فهم تفاوت ابتدا باید توضیحاتی در خصوص روش دیگر کشورها داشته باشیم. تفاوت دیگری که این نرم افزار با مشابه های خارجی خود دارد این است که شرکت هزینه ای بابت موارد جدید دریافت نمی کند، بلکه به صورت رایگان خدمات را در اختیار دامداران قرارمی دهد. اگر دامدارایرانی بخواهد ازمشابه خارجی استفاده کند، باید هزینه بالایی برای گرفتن خدمات مشابه در نرم افزارهای خارجی بپردازد.
 
وکیلی گفت: این نرم افزار نمونه داخلی ندارد و تنها برای تولید نرم افزارهای دام های سبک، باید تحقیقات متعددی انجام می شد. این مرکز همچنین تاکنون 20 دوره پنج روزه با حضور 600 نفراز سراسر کشور برگزار کرده است و تعداد 450 نفرفارغ التحصیل شدند.
 
مدیر عامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان در ارتباط با تولیدمثل دام ها، گفت: این شرکت برای دسترسی سریع و ساده به بانک اسپرم، اقدام به راه اندازی آنلاین بانک اسپرم کرد و از این طریق، دامداران می توانند پس از استفاده از اسپرم، با یک کلیک، ردگیری شجره را انجام و به سادگی اصلاح ژنتیکی در گله خود را مدیریت کنند. 
 
مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان در ارتباط با محصولات دیگر شرکت، خاطر نشان کرد: با توجه به توسعه نرم افزارهای حوزه دامپروری، کشاورزی، گستردگی حوزه، نیاز کشور و مباحث مختلف نرم افزارهای تخصصی، تلاش می کند نرم افزارهای قابل توسعه را دراختیار مشتری قراردهد.
 
وی افزود: نرم افزار "ایرما" یک نرم افزار با تکنولوژی بالا است که با استفاده از داده های کاربران برای آنها یک نرم افزار جدید طراحی می کند و با نصب آن، نرم افزار به شبکه موبایل این شرکت متصل می شود تا با طراحی نرم افزار جدید به پیاده سازی پروژه های سنگین بپردازد و بخش های مختلف به آن اضافه کند. همچنین باتوجه به تنوع نظرات، شیوه های اجرا و محصولات در حوزه کشاورزی، پیچیدگی در محاسبه قیمت تمام شده بوجود آمده است.
 
وکیلی گفت: از جمله دیگر نرم افزارهای تخصصی تولید شده می توان به  "نرم افزار قیمت تمام شده محصولات دام سبک و نرم افزار تغذیه دام" اشاره کرد که اخیرا برای اتصال سیستم جامع ثبت اطلاعات خوراک دام به سخت افزارها، مذاکراتی در خصوص نرم افزارهای تخصصی شیر دوش ها نیز با یکی دیگر ازتولید کنندگان این دستگاه ها در حال انجام است.
 
آيدي تلگرام مديران : @ModiranCo
اينستاگرام : @modran_34401105
شماره تماس : 031-34401105-3440193