زبان خود را انتخاب کنید

هوشمندسازی مدیریت دامپروری و کشاورزی با طعم دانش‌بنیان

نرم‌افزار‌هایی که به روند عملیاتی کار سرعت می‌بخشند؛

هوشمندسازی مدیریت دامپروری و کشاورزی با طعم دانش‌بنیان

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان عنوان کرد که با طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار‌های تخصصی، مدیریت در حوزه دامپروری و کشاورزی را هوشمندسازی کردیم.
 

گروه استان‌های خبرگزاری آنا، شرکت دانش‌بنیان «مدیران تحلیل‌گر سپاهان» در زمینه تولید نرم‌افزار‌های هوشمند مدیریت دام(تغذیه، بهای تمام‌شده و فنی) در حوزه‌های گاو شیری و دام سبک (بز و گوسفند) و کشاورزی اعم از باغ، زراعت، آبزیان و گلخانه فعالیت دارد.

خبرنگار خبرگزاری آنا به عنوان رسانه دیده‌بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری در راستای معرفی هسته‌ها، واحد‌های فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان، اختراعات، نوآوران و فناوران این بار به سراغ محمد وکیلی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان فعال در شهرک صنعتی اصفهان رفته و نحوه کارکرد، دستاورد‌ها و فعالیت‌های این شرکت را جویا شده است که در ادامه می‌خوانیم.

آنا: درباره شرکت متبوع خود و زمینه کاری آن توضیح دهید.

وکیلی: این شرکت دانش‌بنیان با به‌کارگیری نیرو‌های برنامه‌نویس متخصص در مدت ۲۲ سال فعالیت، نرم‌افزار‌های متعددی در حوزه دامپروری و کشاورزی تولید و با نام اختصاری «مدیران» در سراسر کشور به بهره‌برداری رسانده و این نرم‌افزارها اکنون در اختیار بیش از ۲ هزار مجموعه دامپروری، کشاورزی و تولید لبنیات کشور است.

آنا: از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کردید و تاکنون چه موفقیت‌هایی در مسیر طی شده حاصل‌شده است و چه دستاورد‌هایی داشته‌اید؟

وکیلی: شرکت از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را درزمینه طراحی و پیاده‌سازی انواع نرم‌افزار‌های تخصصی در حوزه دامپروری و کشاورزی آغاز کرده و با ثبت در شرکت‌های تجاری اصفهان در سال ۱۳۸۵ فعالیت رسمی خود را با نام «مدیران تحلیل‌گر سپاهان» ادامه داد.

اواسط دهه ۹۰، محصولاتی مانند نرم‌افزار‌های پرواربندی، دام سبک و جنین در دستور کار شرکت قرار گرفت و با بازنگری روی موارد انجام‌شده با شناسایی مباحث هوشمندسازی در این زمینه در رابطه با ساخت و تولید ابزار‌های مورد نیاز ارتباط با دیگر شرکت‌ها را آغاز کرد.

شرکت دارای ۱۱ گواهی نرم‌افزار ثبت‌شده بوده و همه ماژول‌های پلتفرم نرم‌افزار دامپروری موفق به اخذ مجوز تأییدیه فنی نرم‌افزار از شورای عالی انفورماتیک شده و طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های سخت‌افزاری، سیستم‌های کشاورزی، تولید نرم‌افزار جنین و سایر پروژه‌های مرتبط با این حوزه در شرکت در دست اقدام و ساخت است.

 

تولیدکننده نخستین نرم‌افزار ایرانی محاسبه هم‌خونی تا بی‌نهایت نسل و تولیدکننده نخستین نرم‌افزار ایرانی مرتبط با سه سیستم‌عامل رایج موبایل در دنیا بوده و عضویت شورای عالی انفورماتیک در حوزه مدیریت دام، قدردانی در جشنواره خوارزمی، جشنواره شیخ بهایی و نمایشگاه کارآفرینی ازجمله افتخارات این شرکت است.

آنا: زمینه فعالیت و نوع محصول و خدمات شرکت دانش‌بنیان شما چیست؟

وکیلی: بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها با توجه به حجم کاری خود نیاز به نرم‌افزار‌هایی برای تسریع در روند عملیاتی خود دارند. این‌گونه نرم‌افزار‌ها در هر صنعت و در هر گروه کاری متفاوت است. شرکت دانش‌بنیان مدیران تحلیل‌گر سپاهان نیز با ایده تولید نرم‌افزار‌های سفارشی مشتری، ابتدا نرم‌افزار مدیریت گله گاو شیری را طراحی و سپس با انتشار آزاد آن در دامداری‌هایی مانند شرکت‌های زیر نظر تأمین اجتماعی، بنیاد مستضعفان، وحدت اصفهان و دیگر هلدینگها، ضریب نفوذ خود را در دامداری‌های صنعتی ایران گسترش داد.

شرکت اکنون در زمینه طراحی و پیاده‌سازی انواع نرم‌افزار‌های تخصصی در حوزه دامپروری و کشاورزی بوده و جامع‌ترین نرم‌افزار کشاورزی ایران در حوزه‌های زراعت، باغ، آبزیان و گلخانه، جامع‌ترین نرم‌افزار گاوداری ایران، نخستین و جامع‌ترین نرم‌افزار مدیریت دام سبک ایران (بز و گوسفند)، سومین نرم‌افزار قیمت تمام‌شده گاو شیری ایران، تنها نرم‌افزار قیمت تمام‌شده دام سبک ایران، تنها نرم‌افزار مدیریت و قیمت تمام‌شده پرواربندی ایران، تنها نرم‌افزار شبیه‌ساز داینامیک گاوداری شیری در دنیا، تنها نرم‌افزار تولید جنین دام در ایران و تنها مدل قیمت تمام‌شده تولید جنین دام در ایران از محصولات تولیدشده است.

 

 

آنا: آیا دانشگاه‌ها سهمی از فعالیت شما دارند؟

وکیلی:  اکنون شرکت با ۱۶ دانشگاه در زمینه برگزاری دوره‌های تخصصی مجازی، کلاس‌های آموزش حضوری، آموزش کار با نرم‌افزار‌ها برای فارغ‌التحصیلان عضو نظام‌مهندسی، همیار دانش و… تفاهم‌نامه دارد.

این شرکت در زمینه طراحی و پیاده‌سازی انواع نرم‌افزار‌های تخصصی در حوزه دامپروری و کشاورزی ارتباط خود را با آموزش عالی به‌عنوان پایه‌های علمی صنعت دام‌پروری توسعه داده و در زمینه اطلاعات دام‌پروری نیز کلاس‌هایی را برای اقشار دانشگاهی و تحقیقاتی برگزار کرده و همواره در خدمت این قشر فرهیخته جامعه بوده است.

در راستای هدایت هدفمند آموزه‌های دانشجویان و کسب تجربه عملی برای شکل‌گیری دانشگاه جامعه‌محور، پاسخگو و کارآفرین با طرحی با عنوان«طرح دستیار فناوری» با آموزش برنامه‌های دستیاری آموزشی و پژوهشی با القای تفکر آموزش پویا در دانشجویان به تربیت نیروی متخصص می‌پردازد.

شرکت با استقبال از طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی، امکان اشتغال دانشجویان را فراهم کرده و با کسب تجربه در محیط کار، پس از فارغ‌التحصیلی، امکان استخدام در شرکت و استفاده از طرح سرباز مهارت نیز وجود دارد.

آنا: محصول شرکت متبوع شما چه نیازی از نیاز‌های مردم و کشور را برطرف می‌کند؟

وکیلی: شرکت با پیوستن به مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان در تلاش برای اجرایی کردن ایده‌ها، نوآوری و فنّاوری‌های به‌روز صنعت دامپروری و کشاورزی است. امروزه دیتای ثبت یا محاسبه‌شده توسط نرم‌افزار‌های بخش مهمی از تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری هستند و درعین‌حال، باعث بالارفتن دقت تحقیقات بسیاری در کشور شده‌اند.

 

 

برگزاری ۲۱ دوره تخصصی برنامه‌نویسی نرم‌افزار‌های تخصصی کشاورزی و دامپروری و ۵۰ دوره آنلاین آموزش کار با نرم‌افزار‌ها برای فارغ‌التحصیلان عضو نظام‌مهندسی کشاورزی، سرور تجمیع و تحلیل اطلاعات در ۱۸۰ آیتم با کمک بنیاد مستضعفان، برگزاری کلاس‌های آزاد برای علاقه‌مندان و کتاب‌ها و جزوات متعدد با پخش رایگان از دیگر افتخارات شرکت است. تلاش می‌کنیم سال‌های بعد نیز با تأمین نیاز‌های مشتریان در زمینه‌های بهای تمام‌شده و سیستم‌های تغذیه دام حوزه خدمات خود را گسترش دهیم.

آنا: نواقص و کمبود‌ها در راه تجاری‌سازی محصولات فناور را بیان کنید.

وکیلی: شایسته است فرهنگ خودباوری خرید تولید داخلی در کشور نهادینه‌شده و تنگنا‌های حقوقی و قانونی از مسیر محصولات داخلی برداشته و قوانین جدید استاندارددهی به فناوری‌های جدید وضع شود. نیاز داریم تولیدکنندگان فناوری‌های داخلی برای تولید باکیفیت و خدمات پس از فروش بهتر، متعهدتر باشند تا برخی از چالش‌های پیش روی تجاری‌سازی محصولات فناوری از سر راه تولیدکنندگان برداشته می‌شود.

آنا: آیا حمایت لازم را از سوی دانشگاه و مراکز و نهاد‌های مربوط با مأموریت خود داشته‌اید؟ انتظارتان از مسئولان چیست؟

وکیلی: هر نوع حمایت دستوری با همان سرعتی که به دست می‌آید از بین می‌رود؛ اما اگر نیاز مشتری تأمین شود، این پشتیبانی ماندگار است. در این راستا، شرکت سعی کرده با بررسی دقیق و علمی، نیاز‌های مشتریان را به‌درستی تشخیص داده و راه‌حل‌های کامل و جامعی برای آنان ارائه کند.

رشد و شکوفایی دانشگاه‌ها و آموزش عالی، همواره تابعی از شناخت مبانی علمی و بررسی مباحث روز است. به‌عنوان‌ نمونه در حوزه دام، همه دانشجویان یاد می‌گیرند مباحث«تولید» در دامپروری به چه صورتی اتفاق می‌افتد. این بخش شناخت مبانی علمی بوده و فارغ‌التحصیلانی که فقط به این بخش توجه کنند، موفقیتی در حد کارمند ساده خواهند داشت؛ اما شکوفایی وقتی اتفاق می‌افتد که بدانیم «سود در تولید» به چه شکلی قابل‌بررسی است و چگونه می‌توانیم در این بخش خلاق باشیم. کارآفرینان و مدیران موفق همواره با خلاقیت در بهینه‌سازی یا تعویض روش‌های قدیمی توانسته‌اند به خاص بودن و موفقیت برسند.

آنا: بحران کرونا چه تأثیری در فعالیت شما داشت و آیا در زمینهٔ مقابله با کرونا هم محصول یا خدماتی داشته‌اید؟

وکیلی: در بحران کرونا، مانند دیگر ارگان‌ها تحت تأثیر شرایط اقتصادی قرار گرفتیم؛ اما از آنجایی‌ که ذات حوزه دیتا و نرم‌افزار به‌صورت دورکاری هم قابل انجام است، مشکل حادی به وجود نیامد.

آنا: و سخن آخر….

وکیلی: موفقیت و ساختن آینده‌ای روشن در رؤیاپردازی برای رسیدن به یک هدف نیست؛ بلکه در سرمایه‌گذاری زمان حال با تفکر آگاهانه و خلاقانه، تصمیمات هوشمندانه، آغاز کردن، ادامه دادن و کوتاه نیامدن جلوی موانع است.

گفتگو: عصمت شریفی

منبع: خبرگزاری آنا

کد خبر : ۸۰۵۸۵۷