چرا ثبت نمره دهي در دام سبك مهم است:
يكي از روش¬هاي افزايش بازده توليدمثل گوسفند و بز، مشخص بودن نمره وضعيت بدن دام قبل از آبستني است، زيرا اگر حيوان خيلي لاغر يا بيش از اندازه چاق باشد، دچار يك سري مشكلات مي¬شود. در واقع چاقي بيش از حد سبب سخت¬زايي و لاغري موجب مشكلاتي مانند آبستن نشدن، كاهش توليد شير و مستعد بودن در برابر انواع بيماري¬ها مي¬شود. براي رفع اين مشكلات با داشتن امتياز نمره بدني گله با برنامه ريزي مناسب تغذيه¬اي، وزن گله را كنترل نمود. نمره مناسب براي زمان توليدمثل در نژادهاي بي دنبه 3 الي 5/3 است اما در نژادهاي دنبه دار نمره 5/2 همان عملكرد نمره 3 الي 5/3 در نژادهاي بي دنبه را دارد چرا كه هدف در اين نژادها تامين هورمون لپتين براي فعاليت¬هاي توليدمثلي است.
با توجه به توضیحات فوق و اهمیت تعیین نمره بدنی گله، كارشناسان و متخصصين توصیه مي¬كنند هر ماه يك بار، نمره بدنی میشها و قوچها را تعیین کنید تا از وضعیت متابولیک گله آگاه بود. در گله¬های بزرگ، به جای تمام گله می¬توان بسته به بزرگی گله، در 5 الی 20 درصد از دامها به طور کاملاً تصادفی (به این معنی که حتماً از نقاط مختلف گله، دا مها انتخاب شوند) نمره را تعیین کرد، اين تعداد دام در واقع نماینده وضعیت متابولیک کل گله است و بدین ترتیب اگر گله ضعیف است، تقویت و اگر چاق است، ساعات چرا یا سطح تغذیه محدود شود.

 

آيدي تلگرام : @ModiranCo

اينستاگرام : @modiran_34401105

شماره تماس دفتر : 031-34401105-34401393

 

شرکت مديران ارائه کننده خدمات برنامه نويسي و گزارش نويسي تخصصي وي‍ژه دامداري ها و ساير شركتها ،ارگانها و موسسات

درباره شرکت مديران

شرکت مديران ( m88.ir ) در سال 1372 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات نرم افزاري  به طور رسمی آغاز نمود.با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم ­افزارهاي كامپيوتري در حوزه دامپروري­هاي صنعتي بخصوص گاوداري­ها، اين شركت اقدام به ارائه نرم افزارهايي در اين زمينه نموده است.

ساير خدمات مديران عبارتند از :

  • توليد نرم افزارهاي تخصصي
  • مجري نرم افزارهاي تخصصي پايگاه داده بر روي موبايل
  • مشاور و مجري استانداردهاي نرم افزار و امنيت اطلاعات
  • مشاور و مجري ورود تكنولوژي هاي جديد
  • مشاور و مجري سيستمهايERP
  • طراحي و راه اندازي وب سايت و پرتالهاي تجاري و..

راه های تماس با شرکت مديران

ارتباط از طريق ایمیل شرکت :

ايميل واحد فني:  

 

ارتباط از طريق تماس تلفني با دفتر مركزي:

34401393 - 031-34401105

تلفن همراه:

0913-102-6235

 

آدرس سایت رسمی شرکت مديران : www.m88.ir