غلظت اجسام كتوني در اوايل دوره شيردهي در يك دام در بالاترين حد ممكن قرار ميگيرد که این را میتوان
به بالانس منفی انرژی و عارضه کتوز نسبت داد. در اين دوران به دليل مقدار انرژي لازم براي نگهداري و توليد نسبت به انرژي خوراك بالاتر است اين امر بر روی عملکرد و سلامتی گله های گاو شیری تاثیر منفی مي گذارد چرا كه برای تامین انرژی مورد نیاز (دامهایی با تولید بالای 30 - 40 کیلوگرم) لیپولیز )تجزیه بافت چربی ( صورت میگیرد و با بالا رفتن مقدار لیپولیز شرایط برای بروز سایر بیماری های متابولیکی فراهم مي گردد.
در اوایل شیردهی مقدار غلظت گلوکز کاهش و مقدار اسیدهای چرب آزاد غیر استریفه (NEFA) وBHB افزایش می یابد. در طی افزایش مقدار (NEFA) ، کبد عمل اکسیداسیون را اعمال میکند .از طرفی دیگر در صورت بالا بودن NEFA ، کبد برای تبدیل آن به تری گلیسرید نیز تلاش میکند و از آنجایی که ظرفیت لیپوپروتئینی کبد محدود است، همه تری گلیسرید ها توان خارج شدن از کبد را ندارند، در نتیجه در کبد تجمع پیدا میکنند که باعث ایجاد کبد چرب می شود. شیوع بیماری کتوز نیز که در اثر اکسیداسیون ناقص اسیدهای چرب و تولید اجسام کتونی صورت می گیرد بین 10 تا 40 درصد می باشد که در گاوهای اوایل شیردهی و بیشتر در سه هفته اول بعد از زایش رخ می دهد. کتوز تحت بالینی شرایط را برای ایجاد بیماری هایی نظیر جفت ماندگی، جابه جایی شیردان و ورم پستان فراهم میکند و همچنین عواقب اقتصادی نظیر کاهش میزان تولید، کاهش توان تولید مثلی را در پی خواهد داشت. در اوایل شیردهی بدلیل تجزیه بافت چربی طی بالانس منفی انرژی، مقدار اسید اولئیک در بدن و شیر افزایش می یابد. با افزایش روزهای شیردهی در شرایط معمول که دام از بالانس منفی انرژی رها می شود، انتظار میرود نسبت اسیدهای چرب متوسط وکوتاه زنجیر )سنتز دنوو( افزایش و مقدار اسیدهای چرب با یک پیوند دوگانه )بویژه اولئیک اسید ( کاهش یابد.

 

 

آيدي تلگرام شركت مديران : @ModiranCo

شماره تماس : 031-34401105-34401393

اينستاگرام : @modiran_34401105

شرکت مديران ارائه کننده خدمات برنامه نويسي و گزارش نويسي تخصصي وي‍ژه دامداري ها و ساير شركتها ،ارگانها و موسسات

درباره شرکت مديران

شرکت مديران ( m88.ir ) در سال 1372 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات نرم افزاري  به طور رسمی آغاز نمود.با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم ­افزارهاي كامپيوتري در حوزه دامپروري­هاي صنعتي بخصوص گاوداري­ها، اين شركت اقدام به ارائه نرم افزارهايي در اين زمينه نموده است.

ساير خدمات مديران عبارتند از :

  • توليد نرم افزارهاي تخصصي
  • مجري نرم افزارهاي تخصصي پايگاه داده بر روي موبايل
  • مشاور و مجري استانداردهاي نرم افزار و امنيت اطلاعات
  • مشاور و مجري ورود تكنولوژي هاي جديد
  • مشاور و مجري سيستمهايERP
  • طراحي و راه اندازي وب سايت و پرتالهاي تجاري و..

راه های تماس با شرکت مديران

ارتباط از طريق ایمیل شرکت :

ايميل واحد فني:  

 

ارتباط از طريق تماس تلفني با دفتر مركزي:

34401393 - 031-34401105

تلفن همراه:

0913-102-6235

 

آدرس سایت رسمی شرکت مديران : www.m88.ir