اكثر ناهنجاري هاي ژنتيكي در گاوهاي شيري توسط ژن هاي مضر مغلوب كنترل مي شود. بنابراين به منظور جلوگيري از نرخ گيرايي پايين و تلفات جنيني در گاوهاي شيري لازم است كه در ارتباط با هاپلوتايت ها و اثرات منفي آنها اطلاعات لازم را كسب كنيم. پيشرفت هاي ژنومي حاصل شده موجب تعيين هزاران هاپلوتايپ بر روي كروموزم ها با ارتباط مثبت، خنثي و يا منفي با صفات توليدي، تيپ و سلامت و باروري شده است. تعداد 6 هاپلوتايپ با اثر منفي بر باروري در نژاد هلشتاين شناخته شده و به صورت HH1, HH2, HH3, HH4, HH5 و HH6 نامگذاري شده اند. محققين بر اين باور هستند كه هر يك از اين 6 نوع هاپلوتايپ در حالت ژنوتيپ هموزيگوت مي توانند موجب مرگ و مير در دوره جنيني شوند. به اين ترتيب در يك گله اثرات آن مي تواند به صورت عدم گيرايي گاو ماده، روزهاي باز طولاني تر و نرخ گيرايي پايين و سقط مشاهده شود.

ژن CVM به عنوان يكي ديگر از دلايل سقط در گاوهاي هلشتاين ذكر شده است. اين ژن موجب نقص ژنتيكي در اواسط تا اواخر دوره بارداري و در موارد نادر مرده زايي مي گردد. يكي ديگر از عوامل ژنتيكي سقط و مرده زايي كه در سال 2011 شناخته شد ژن Brachyspina  (BY) است. اين ژن موجب نقايص ژنتيكي و ناهنجاريي همچون تشكيل اندام هاي بدن جنين به صورت غيرعادي و بنابراين سقط مي شود. سقط خصوصا در اواخر باروري زيان اقتصادي قابل توجهي را به گله تحميل مي نمايد. ميزان خسارت ناشي از سقط بسته به زمان وقوع سقط، تفاوت در عملكرد گاو، قيمت و تصميم گيري هاي مديريتي براي پرورش و جايگزيني متفاوت است.

از ديگر هاپلوتايپ هاي مضر در گاو هلشتاين مي توان به هاپلوتايپ HCD اشاره نمود كه مرتبط با كمبود كلسترول است.. برخلاف هاپلوتايپ هاي مرتبط با باروري كه موجب تلفات در دوره جنيني مي شوند، هاپلوتايپ HCD  منجر به تلفات گوساله در سنين اوليه عموما قبل از شيرگيري مي شود.

 

شركت مديران تحليلگر سپاهان 

تلگرام مديران : @ModiranCo

اينستاگرام : @modiran_34401105

شماره تماس : 031-34401105-34401393

 

شرکت مديران ارائه کننده خدمات برنامه نويسي و گزارش نويسي تخصصي وي‍ژه دامداري ها و ساير شركتها ،ارگانها و موسسات

درباره شرکت مديران

شرکت مديران ( m88.ir ) در سال 1372 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات نرم افزاري  به طور رسمی آغاز نمود.با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم ­افزارهاي كامپيوتري در حوزه دامپروري­هاي صنعتي بخصوص گاوداري­ها، اين شركت اقدام به ارائه نرم افزارهايي در اين زمينه نموده است.

ساير خدمات مديران عبارتند از :

  • توليد نرم افزارهاي تخصصي
  • مجري نرم افزارهاي تخصصي پايگاه داده بر روي موبايل
  • مشاور و مجري استانداردهاي نرم افزار و امنيت اطلاعات
  • مشاور و مجري ورود تكنولوژي هاي جديد
  • مشاور و مجري سيستمهايERP
  • طراحي و راه اندازي وب سايت و پرتالهاي تجاري و..

راه های تماس با شرکت مديران

ارتباط از طريق ایمیل شرکت :

ايميل واحد فني:  

 

ارتباط از طريق تماس تلفني با دفتر مركزي:

34401393 - 031-34401105

تلفن همراه:

0913-102-6235

 

آدرس سایت رسمی شرکت مديران : www.m88.ir