منتظر نباشید که چربی شیر آشفته شود و لنگش آشکار گردد تا به وجود اسیدوز در گله پی ببرید. با بررسی رفتار دام ها در گله می توانید بیماری اسیدوز پنهان (Sub-acut asidosis) را دریافته و با کمترین هزینه درمان کنید. از جمله این رفتارها بی ثباتی خوراک خوردن گاوها، پایین و بالارفتن تولید شیر و بی ثباتی در  ادرار کردن گاوها می باشد. چنانچه دو ساعت بعد از خوراک خوردن 50 تا 60 درصد دام ها در حال نشخوار کردن نبودن مقدار زیادی علوفه درشت در دسترس گاوها بگذارید، مقدار نشاسته جیره را کم کنید و چربی خوراک را در جیره افزایش دهید. (حداقل 15 درصد علوفه باید بلندتر از 4 سانتیمتر باشد.)

در جیره  سنتی که مقدار اندکی فیبر (بای پس شده) دارد، فیبر هضم نشده یا NDF باید 21 درصد جیره را تشکیل دهد. همچنین علوفه را با TMR  و در صورتی که TMR  ندارید، آن را پیش از غلات به گاوها بدهید. همچنین سعی کنید خوراک به تناوب بیشتری برای گاوها ریخته شود. چنانچه در تابستان دچار این مشکل هستید از آنجا که گاو انرژی بیشتری مصرف می کنند و با توجه به کاهش خوراک و وجود اسیدوز مقدار چربی قابل جذب در شکمبه تا 5 درصد توصیه می شود. زیرا چربی دو برابر کربوهیدرات ها انرژی تولید می کند و در شکمبه نیز بpه اسید تبدیل نمی شود.

اسیدوز متابولیکی، هنگامی که خون گاو در اثر جذب اسید زیادی از شکمبه، اسیدی می شود پیش می آید.خون اسیدی شده، نمی تواند به اندازه کافی با خود اکسیژن حمل کند. در این وضع، پای گاو که در دورترین نقطه بدن قرار دارد اکسیژن کمتری دریافت می کند و متورم می شود. فشار بین دیواره سم و استخوان درون پا بالا می رود و پا دردناک می گردد، خونریزی می کند و آبسه پدید می آورد که نهایتا به لنگش می انجامد. اما معمولا گاوهای پرتولید گرفتار اسیدوز متابولیکی پنهان می شوند. این بدان معنی است که خون آنها بیش از آن مقداری که باید اسیدی می شود ولی شیردهی آنها نسبتا تغییری نکرده و نشانه های لنگش نیز در آنها دیده نمی شود ولی هنگامی که میکروفلور درون شکمبه این گاوها به درستی کار نمی کند، دیواره سلول های بدن گاو در محیط اسیدی به آن خوبی که باید کار نمی کنند. میکروب‌هایی که فیبر را تخمیر می‌کنند بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در این حالت، مصرف خوراک کمتر ‌شده، قابلیت هضم فیبر کاهش می‌یابد و تولید پروتئین میکروبی به خاطر اسیدوز شکمبه محدود می‌شود. علاوه براین اسیدها فعالیت آنزیم ها و ساختمان مولکول های بدن را تغییر می دهند. در این شرایط گاوها بی حال و دچار اسهال می شوند.

 

شركت مديران تحليلگر سپاهان 
توليد كننده نرم افزار هاي تخصصي حوزه دامپروري و كشاورزي 

تلگرام : @Modiran8 ، @ModiranCo
اينستاگرام : @modiran_34401105
شماره تماس دفتر : 031-34401105 - 34401393
واتساپ : 09332987214

شرکت مديران ارائه کننده خدمات برنامه نويسي و گزارش نويسي تخصصي وي‍ژه دامداري ها و ساير شركتها ،ارگانها و موسسات

درباره شرکت مديران

شرکت مديران ( m88.ir ) در سال 1372 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات نرم افزاري  به طور رسمی آغاز نمود.با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم ­افزارهاي كامپيوتري در حوزه دامپروري­هاي صنعتي بخصوص گاوداري­ها، اين شركت اقدام به ارائه نرم افزارهايي در اين زمينه نموده است.

ساير خدمات مديران عبارتند از :

  • توليد نرم افزارهاي تخصصي
  • مجري نرم افزارهاي تخصصي پايگاه داده بر روي موبايل
  • مشاور و مجري استانداردهاي نرم افزار و امنيت اطلاعات
  • مشاور و مجري ورود تكنولوژي هاي جديد
  • مشاور و مجري سيستمهايERP
  • طراحي و راه اندازي وب سايت و پرتالهاي تجاري و..

راه های تماس با شرکت مديران

ارتباط از طريق ایمیل شرکت :

ايميل واحد فني:  

 

ارتباط از طريق تماس تلفني با دفتر مركزي:

34401393 - 031-34401105

تلفن همراه:

0913-102-6235

 

آدرس سایت رسمی شرکت مديران : www.m88.ir