مقدمه اي بر رفتارشناسي گوسفند با اهميت تشخيص بيماري

 

نام گردآورندگان تاريخ زمان مطالعه خلاصه مطلب

محمد تیموری

كارشناس علوم دامي

فعال در زمینه فناوری اطلاعات در حوزه دامپروری و کشاورزی

1400/10/22 8دقيقه مطالعه اين مطلب به شما كمك ميكند تا با اهميت رفتارشناسي آشنا شده تا در جهت كاهش استرس در پرورش و نگهداری گوسفند استفاده كرده و با موارد مرتبط با بيماري در نرم افزار مديران آشنا شويد

 

رفتارشناسي مطالعه علمی رفتار حیوانات است و رفتار پاسخ حيوان به محیط و شرایط است.  درک رفتار گوسفند برای کاهش استرس در پرورش و نگهداری گوسفند ، برای گوسفند و چوپان ضروری است. همچنین رفتارشناسي باعث مي شود رفاه دام بيشترشود و در نتيجه ي آن توليد با هزينه پايين تري انجام شود .

رفتار دسته جمعی

گوسفندها بیشتر به خاطر گله داری قوی و غریزه پیروی خود شناخته می شوند. آنها از چیزی که آنها را می ترسانند فرار می کنند و در گروه های بزرگ برای محافظت گرد هم می آیند. این تنها محافظتی است که آنها در برابر شکارچیان دارند.  امنیت گوسفندان در گروه است.  برای یک شکارچی سخت تر است که گوسفندی را از یک گله شكار كند تا اینکه به دنبال چند ولگرد برود. غریزه گله داری برحسب نژاد متفاوت است . این غریزه قوی گله است که به یک نفر اجازه می دهد از همه ي گوسفندان مراقبت کند و از طرفي باعث شده كه گوسفند جز اولين حيواناتي باشد كه اهلي شده است.از طرفي بسياري از رفتار هاي مربوط به توليد مثل مانند فحلي در گله بهتر بروز پيدا ميكند

 

 

پيروي از رهبر گله

وقتی یکی از گوسفندها حرکت می کند، بقیه نیز به دنبال آن خواهند رفت، حتی اگر مسير و عمل مناسبي به نظر نرسد. غریزه گله داری و دنبال کردن گوسفندان به قدری قوی است که باعث مرگ 400 گوسفند در سال 2006 در شرق ترکیه شد.

بر رفتارشناسي گوسفند

گوسفندها پس از اینکه یکی از گوسفندها سعی کرد از دره ای به عمق 15 متر عبور کند، غرق شد و بقیه گله نیز به دنبال آن رفتند. حتی از بدو تولد، بره ها یاد می گیرند که از اعضای مسن تر گله پیروی کنند. میش ها بره های خود را تشویق به پیروی می کنند. اعضای غالب گله معمولا رهبری می کنند و به دنبال آن افراد مطیع قرار می گیرند. اگر قوچ در گله باشد، معمولاً گله را رهبری می کند.

 

وضعيت اجتماعی

گوسفندان حیوانات بسیار اجتماعی هستند. در شرایط چرا، آنها نیاز به دیدن گوسفندهای دیگر دارند. در واقع، حصول اطمینان از اینکه گوسفندها همیشه با گوسفندان دیگر تماس بصری دارند، از استرس اضافی هنگام جابجایی یا نگهداری آنها جلوگیری می کند. به گفته رفتارشناسان حیوانات، معمولاً یک گروه پنج تایی گوسفند برای گوسفندان لازم است تا رفتار گله داری عادی خود را نشان دهند. یک گوسفند اگر از بقیه گله جدا شود به شدت تحت استرس قرار مي گيرد وسروصدا می كند. علاوه بر این که به عنوان یک مکانیسم محافظتی در برابر شکارچیان عمل می کند، این غریزه گله و پیروی انسان را قادر می سازد تا از تعداد زیادی گوسفند مراقبت کند. جابجایی یا حمل و نقل گوسفندان را آسان‌تر می‌کند و سگ نگهبان را قادر می‌سازد تا از یک گله بزرگ محافظت کند. اهلی شدن و هزاران نسل ارتباط انسانی این ویژگی را در گوسفند تقویت کرده است.

 

بر رفتارشناسي گوسفند

 

رفتار طبیعی گوسفند

تغییر در رفتار طبیعی می تواند نشانه اولیه بیماری در گوسفند باشد. بارزترین مثال این امر به طبیعی ترین غریزه رفتاری گوسفندان، یعنی غریزه گله داری مربوط می شود. گوسفند یا بره ای که از بقیه گله جدا شده است احتمالاً علائم اولیه بیماری را نشان می دهد .  حتی آخرین گوسفندی که از دروازههاي بهاربند ها و راهرو ها عبور کرده نیز باید مشکوک باشيد که احتمالا بيمار است.ايكي از نكاتي كه مديريت بيماري هاي دام سبك را خيلي راحت مي كند دسترسي سريع به سوابق بيماري هاي هر راس گوسفند مي باشد كه باعث مي شود در مواقع نياز با بررسي دقيق و راحت سابقه بيماري هاي گوسفند را مديريت كرد،براي مثال با بررسي داروهاي مصرف شده قبلي ، طول دوره درمان هاي قبلي ، افراد درمانگر قبلي و ... مديريت قوي تري اعمال كرد.نرم افزار دام سبك مديران امكان ثبت موارد ذكر شده به راحتي چند كليك به شما مي دهد و در مواقع نياز مي توانيد گزارشات مربوط را به راحتي از سيستم رايانه اي خود بگيريد.در پايان اين مقاله به معرفي چند گزارش مرتبط با گله هاي دام سبك مي پردازيم

وضعيت سلامت بره ها

ميش هاي سالم به طور مکرر، تا دو بار در ساعت در طول چند هفته اول به بره هايشان شير می دهند. بره ای که مدام سر و صدا می کند احتمالا گرسنه است و يا به اندازه کافی شير نخورده است.  یک بره سالم معمولاً وقتی بلند می شود، کش می آید. برعکس، یک بره ناسالم یا گرسنه اغلب نامتوازن می ایستد. بره های سالم 8 تا 12 ساعت در روز می خوابند. در زمان چرت زدن، آنها به دنبال مادر خود می گردند و تا حد امکان نزدیک او می خوابند. بره های سالم معمولاً بسیار فعال هستند با بزرگتر شدن بره ها زمان کمتری را با مادر و بیشتر با همسالان خود می گذرانند. آنها زمان بیشتری را صرف جستجوی غذا می کنند. بازی كردن بعد از حدود چهار ماه از بین می رود.

بر رفتارشناسي گوسفند

گزارشي كه در اينجا قصد بررسي آن را داريم تحت عنوان (درمان درآينده باتوجه به ويزيت)مي باشد كه در انتهاي اين مقاله امكان دانلود وجود دارد.در موارد مختلف دامپزشك مزرعه بعد از بررسي و ويزيت دام نياز به بررسي مجددبراي ديدن نتيجه تجويز دارو يا بررسي مجدد جهت بهبود مشكل و بيماري دام دارد. در اين موارد در نرم افزار مدیریت دام سبك مديران امكان ثبت تاريخ ويزيت بعد وجود دارد . براي انجام اين عمل مراحل زير را دنبال مي كنيم.ابتدا از فرم اصلي برنامه وارد قسمت مشخصات دام ها و عمليات مي شويم.

 

بر رفتارشناسي گوسفند

 

در مرحله بعد شماره مورد نظر دام را سرچ مي كنيم تا دام براي ما نمايش داده شود.بعد از آن در منوي سمت راست بر روي گزينه پزشكي و توليد مثل كليك كرده و از ايتم هاي نمايش داده شده درمان و توليد مثل را انتخاب مي كنيم

 

در پنجره باز شده شما مي توانيد سوابق درمان و بيماري هاي دام مورد نظر را مشاهده كنيد و بعد از آن براي ثبت درمان جديد مي توانيد روي گزينه هاي درماني يا توليد مثلي كليك كنيد

 

بر رفتارشناسي گوسفند

 

سپس در پنجره ي باز شده جديد امكان ثبت اطلاعات مربوط به نوع بيماري علت مراجعه ساعت و تاريخ ويزيت و نام دامپزشك ويزيت كننده و ... وجود دارد.در پايان در صورتي كه در بررسي وضعيت دام نياز به بررسي مجدد و مراجعه بعدي وجود داشته باشد مي توانيد تاريخ مد نظر را انتخاب كنيد و با ثبت دكمه قبول اطلاعات ثبت مي شود.بعد از ثبت اطلاعات در موارد مورد نياز مي توانيد گزاراشات ديگري مربوط به بيماري و درمان را از مركز دانلود نرم افزار دام سبك مديران دانلود كرده و استفاده كنيد.

بر رفتارشناسي گوسفند

 

منابع  www.sheep101.info
نرم افزارمدیریت دام سبك مديران

 

 

شرکت مديران ارائه کننده خدمات برنامه نويسي و گزارش نويسي تخصصي وي‍ژه دامداري ها و ساير شركتها ،ارگانها و موسسات

درباره شرکت مديران

شرکت مديران ( m88.ir ) در سال 1372 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات نرم افزاري  به طور رسمی آغاز نمود.با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم ­افزارهاي كامپيوتري در حوزه دامپروري­هاي صنعتي بخصوص گاوداري­ها، اين شركت اقدام به ارائه نرم افزارهايي در اين زمينه نموده است.

ساير خدمات مديران عبارتند از :

  • توليد نرم افزارهاي تخصصي
  • مجري نرم افزارهاي تخصصي پايگاه داده بر روي موبايل
  • مشاور و مجري استانداردهاي نرم افزار و امنيت اطلاعات
  • مشاور و مجري ورود تكنولوژي هاي جديد
  • مشاور و مجري سيستمهايERP
  • طراحي و راه اندازي وب سايت و پرتالهاي تجاري و..

راه های تماس با شرکت مديران

ارتباط از طريق ایمیل شرکت :

ايميل واحد فني:  

 

ارتباط از طريق تماس تلفني با دفتر مركزي:

34401393 - 031-34401105

تلفن همراه:

0913-102-6235

 

آدرس سایت رسمی شرکت مديران : www.m88.ir